Zmarł ks. Prałat Kazimierz Latawiec

Źródło: https://www.pmk-mannheim.eu/index.php/news-menu-item/4033-sp-ks-pralat-kazimierz-latawiec

Śp. Ks. Prałat Kazimierz Latawiec

Ks. Kazimierz Latawiec urodził się 13 czerwca 1936 r. w Gawłuszowicach (wówczas diecezja tarnowska). Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Tarnowie, 26 czerwca 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Karola Pękali. Jako neoprezbiter pracował w parafii Ujanowice. W 1961 r. wyjechał do Włoch, gdzie pracował w biurze ks. arcybiskupa Józefa Gawliny.

16 marca 1963 r. ks. Latawiec przyjechał do Mannheim i zaczął pracę jako kapelan w Oddziałach Wartowniczych i Technicznych przy Armii Amerykańskiej oraz wikariusz w polskim okręgu duszpasterskim w Mannheim.

W roku 1978, po śmierci ks. prałata Juliusza Janusza, ks. Kazimierz Latawiec został naczelnym kapelanem Oddziałów Wartowniczych. Jednocześnie, 1 kwietnia 1979 r., objął obowiązki proboszcza w (oficjalnie wtedy ustanowionej) Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim.

W Oddziałach Wartowniczych ks. Latawiec służył aż do ich rozwiązania w 1996 r. Dosłużył się w nich stopnia pułkownika.

Po rozwiązaniu Oddziałów Wartowniczych ks. Kazimierz Latawiec pozostał proboszczem Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim.

W roku 1986 ks. Kazimierz Latawiec odznaczony został godnością Kapelana Jego Świątobliwości (Monsignore). Uwieńczeniem jego wieloletniej pracy w Polskiej Misji Katolickiej w Mannheim było przyznanie mu przez Ojca świętego Benedykta XVI – w roku 2008 – godności Prałata Honorowego Jego Świątobliwości.

30 września 2008 r. ks. prałat Kazimierz Latawiec przeszedł na emeryturę. Pozostał dalej w Mannheim i pomagał w duszpasterstwie w Polskiej Misji Katolickiej.

W ostatnich latach ks. Prałat ciężko chorował. Zmarł 22 grudnia 2023 r.

W naszych modlitwach polecajmy ks. prałata Kazimierza Latawca Bożemu Miłosierdziu.

Speichere in deinen Favoriten diesen permalink.

Kommentare sind geschlossen.