Sprawozdanie z I Zjazdu Duszpasterstwa Nauczycieli Polonijnych w Niemczech

W dniach 30.09.-01.10.2023 w Haus Concordia odbyło się spotkanie inauguracyjne Duszpasterstwa  Nauczycieli Polonijnych w Niemczech, które powołał i któremu przewodniczył Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Biskup Piotr Turzyński. Obok nauczycieli, katechetów i  wychowawców w spotkaniu udział wzięli również Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, ks. dr  Michał Wilkosz oraz Sekretarz ks. Tomasz Frączek oraz gospodarz – o. Paweł Szemraj. Organizatorem  spotkania było Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Krzewienia Kultury Tradycji i Języka Polskiego. 

Ksiądz Biskup przybliżył obecnym sylwetkę bł. Natalii Tułasiewicz, jednej ze 108 męczenników II Wojny  Światowej, która od 2022r. jest patronką polskich nauczycieli. Ta niezwykła postać może być bliska  również nauczycielom polonijnym w Niemczech, ponieważ to tu spędziła ona ostatnie lata swojego  życia, najpierw w 1943r. jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł w Hanowerze, następnie w wyniku dekonspiracji w więzieniu w Kolonii, ostatecznie w obozie  koncentracyjnym w Ravensbrück, gdzie w Wielki Piątek, 30.03.1945 została zamordowana w komorze  gazowej. Dzięki uprzejmości rodziny bł.Natalii Tułasiewicz oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania  obecni na zjeździe pedagodzy mogli obejrzeć film „Błogosławiona”, którego premiera odbyła się w  czerwcu tego roku w Poznaniu.  

Ojciec Paweł Szemraj TDŚ wygłosił prelekcję na podstawie artykułu Barbary Adamczyk „Czy można  mówić o pedagogii Jezusa z Nazaretu?”, która skłoniła uczestników do refleksji nad tym, że nauczania  nie powinno sprowadzać się jedynie do przekazywania wiedzy, ale czerpiąc od największego Mistrza,  powinno ono przede wszystkim kształtować w wychowanku poczucie wolności i odpowiedzialności. 

Jesteśmy wdzięczni za ten niezwykle owocny czas, spędzony na wspólnej modlitwie, dyskusjach,  wymianie doświadczeń oraz rozwoju osobistym. Dziękujemy wszystkim obecnym za spotkanie i  zachęcamy do dołączenia do naszej społeczności. Kolejny zjazd formacyjny nauczycieli, katechetów i  wychowawców już za rok! O terminie i tematyce spotkania będziemy informować.

Speichere in deinen Favoriten diesen permalink.

Kommentare sind geschlossen.