Przekazanie relikwii św. Jadwigi Śląskiej

Od 2002r. Rektorat Polskiej Misji Katolickiej dla Niemiec znajduje się w Hannoverze. Rektorat pełni rolę łącznika między obydwiema konferencjami episkopatu: polską i niemiecką. Z uwagi na to przekazanie relikwii św. Jadwigi Śląskiej, jakie miało miejsce 26.01.2020r. przez J.
Eksc. Ks. Bpa Wolfganga Ipolta – biskupa Görlitz wpisuje się w misję, jaka została powierzona rektorowi Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, a którą stanowi nie tylko koordynowanie polskojęzycznego duszpasterstwa w Niemczech ale także budowanie mostów między Kościołem w Polsce i Niemczech.

Św. Jadwiga Śląska ur. między 1178 a 1180r. pochodziła z Bawarii i była żona księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego oraz matką Henryka Pobożnego. Dla krzewienia chrześcijaństwa i zbliżenia narodu polskiego i niemieckiego nauczyła się języka polskiego, by móc jak najlepiej służyć swojemu ludowi. Była fundatorką wielu Kościołów i klasztorów na Dolnym Śląsku.

Na uroczystość przekazania relikwii przybył do Hannoveru Pan Winfrid Lipscher – niemiecki dyplomata przez wiele lat pracujący w Polsce. Pan Lipscher ofiarował specjalny relikwiarz poświęcony świętej, który przed lat przekazał Konferencji Episkopatu Niemiec ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

Uroczystość przekazania relikwii odbyła się w języku polskim, co było dla wszystkich obecnych ogromnym zaskoczeniem. Zarówno p. Lipscher jak i ks. biskup biegle posługiwali się naszym rodzinnym językiem, co sprawiło wszystkim ogromna radość.

Speichere in deinen Favoriten diesen permalink.

Kommentare sind geschlossen.