Kongres Młodzieży Polonijnej online – List bpa Wiesława Lechowicza

Kochani Młodzi Przyjaciele!

Z radością chcę Was poinformować, że po wakacyjnej przerwie (mam nadzieję, że dobrze wykorzystaliście czas wakacji) wracamy do spotkań w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej online! Najbliższa edycja KMP odbędzie się w dniu 16 października w godzinach od 15:00 do 19:00 (czasu polskiego). Spotkanie to przebiegać będzie pod hasłem „Być patriotą”.

W ten sposób nawiążemy do cyklu KMP on-line, rozpoczętego w sierpniu 2020 roku. Jak pamiętacie, mieliśmy zamiar spotkać się w Krakowie na Kongresie Młodzieży Polonijnej, ale pandemia wirusa nam na to nie pozwoliła. Od tamtej pory zaczęliśmy spotykać się co dwa miesiące w przestrzeni wirtualnej. Pierwsze spotkanie nosiło tytuł „Nie bójcie się być świętymi”. Ponieważ świętość sprowadza się do miłości, dlatego kolejne edycje KMP on-line były dedykowane miłości: samego siebie, w rodzinie, w społeczeństwie, w relacjach międzyosobowych. Przedmiotem ostatniego spotkania w czerwcu były kwestie dotyczące tożsamości płciowej i seksualnej.

Jednym z imion miłości jest patriotyzm. Temat związany z miłością Ojczyzny wydaje się być zawsze aktualny, zwłaszcza dla żyjących poza granicami ojczystego kraju. Czy można być patriotą na emigracji? Jeśli tak, to co to znaczy być patriotą na obczyźnie? W jaki sposób możemy okazywać miłość wobec Polski żyjąc poza jej granicami? Czy patriotyzm nie prowadzi do nacjonalizmu i nie generuje podziałów społecznych? Jak dbać o zachowanie tożsamości narodowej? Jak godzić miłość do Polski z miłością do kraju obecnego zamieszkania? Czy w ogóle w świecie globalnym jest miejsce na patriotyzm?

Jestem przekonany, że na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź podczas KMP. Zatem zarezerwujcie sobie termin 16 października (to kolejna rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża). Będzie to czas nie tylko refleksji i dyskusji, ale i świadectwa (prezentacje z konkursu patriotycznego), śpiewu pieśni patriotycznych (pamiętacie piosenki z Powstania Warszawskiego, śpiewane wspólnie podczas KMP w Warszawie?) i modlitwy za Polskę – Ojczyznę naszą.

Do zobaczenia

Bp Wiesław Lechowicz

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

RELACJE Z WCZEŚNIEJSZYCH KONGRESÓW

Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

https://www.facebook.com/KongresMlodziezyPolonijnej

ZAPROSZENIE NA  KONKURS “BYĆ PATRIOTĄ NA EMIGRACJI”

Więcej informacji na temat Konkursu..

Polonia Online

Speichere in deinen Favoriten diesen permalink.

Kommentare sind geschlossen.